מחקר היסטורי על הפועל תל אביב

בחודשים האחרונים ערכו שני היסטוריונים, אוהדי הקבוצה, מחקר אקדמאי רשמי ומקיף בנוגע לשנותיו הראשונות של מועדון הפועל ת”א. זאת לאור העדויות והפניות שקיבלה הנהלת הקבוצה מאוהדים חובבי היסטוריה, שטענו בתוקף כי שנת הקמתו של המועדון אינה 1927, ולמעשה הפועל ת”א נוסדה כמה שנים קודם לכן, וכי יש להעמיד את הדברים על דיוקם, ולתקן את הטעות ההיסטורית. ואכן, המחקר קובע בצורה חד משמעית הכוללת עדויות המובאות כולן במאמר המצורף, כי שנת הייסוד של המועדון היא 1923, והפועל ת”א הינה קבוצת הפועל הראשונה שהוקמה בארץ.

את המחקר ערכו ד”ר אייל גרטמן, היסטוריון המתמחה בהיסטוריה גרמנית ובהיסטוריה של הספורט שערך בין היתר מחקרים, העוסקים בספורט יהודי בארץ ובתפוצות ובהעברת תרבות וספורט לארץ ישראל וכפיר פרנקל מורה להיסטוריה ודוקטורנט בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב. נושא עבודת הדוקטור של פרנקל הוא ״אולימפיאדה זוטא בישראל- כינוסי הפועל מאירוע מעמדי לאירוע בין לאומי”. גרטמן ופרנקל הינם גם אוהדים מושבעים של הפועל ת”א.

במסגרת שיתוף הפעולה בין הנהלת הקבוצה החדשה לצוות המחקר, ניתן אור ירוק לביצוע בדיקה מעמיקה של מחקר בנושא והיום אנו גאים לבשר כי לאור תוצאות המחקר מועדון הפועל תל אביב הינו הראשון מבין קבוצות הפועל בארץ והוא קיים כבר 92 שנים, מחג פורים של שנת תרפ”ד- 1923. בעקבות תוצאות המחקר, החליטה הנהלת הקבוצה לתת לו פומבי, ולגלות את תוצאותיו ברבים, בקרב אוהדי הקבוצה בפרט ואוהדי הכדורגל בישראל ובעולם בכלל, שכן אנו מאמינים כי הדיוק בפרטים חשוב, וכי מועדון שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל. על כן החל מהיום, יותאמו כל פרסומי המועדון הרשמיים לתוצאות המחקר לרבות עדכון שנת הייסוד גם בלוגו הקבוצה.


אנו מודים מקרב לב לד”ר גרטמן ולמר כפיר פרנקל שמסרו, “אנו מקווים שבאמצעות מחקרים מסוג זה נוכל להעלות את המודעות ההיסטורית לשימור עבר ומסורת גם בנושאים ספורטיביים ותרבותיים”. המאמר על שנת ייסודו של הפועל ת”א יופיע בקרוב במספר כתבי עת נחשבים בארץ ובעולם ויתורגם בשלב הראשוני לאנגלית וגרמנית.

להלן אחת העדויות המרכזיות במחקר אליה מצורף גם צילום של כרטיס החבר המקורי של אברהם עשני:

בערב פורים שנת תרפ״ג, התכנסו כעשרים חברים-פועלים, בשכונת נווה שאנן שבתל-אביב להקים איגוד פועלים מיוחד לספורט: ״’הפועל’ בתל אביב הגיע בימים אלה לשנת הבר-מצווה. פורים 1923 הוא יום יסודו… בדירת אחד החברים בנווה שאנן בתל אביב נתכנסו- כעשרים פועלים שיזמו להקים איגוד פועלים מיוחד לספורט…

אסיפה זו הצטיינה במעשיותה. נאומים נלהבים לא הושמעו בה, גם ויכוחים לא הסעירוה… ביחס לשם היו כמה הצעות: ‘ק.ס.פ.’- ראשי תיבות של קלוב ספורט פועלי וכו’. אך השם ‘הפועל’ נתקבל על דעת כולנו.״ ,כך כותב אברהם עשני בעיתון “דבר” ( 16.3.1936) לרגל הגעתה של ״הפועל״ תל-אביב לשנת הבר מצווה שלה.

כעבור כמה חודשים בתום תקופת חגי תשרי (3.10.1923) הונפקו בתל-אביב פנקסי החבר של האגודה. בארכיון מכון וינגייט נמצא פנקס החבר של אברהם עשני שמספרו הנקוב הוא מספר שתיים. (הקליקו על התמונות להגדלה).

לקריאת המחקר המלא הקליקו כאן

לתקציר המחקר הקליקו כאן