קהילה

ואף פעם לא תצעדו לבד

מערכת האתר

8.5.24

לחדשות נוספות

יחד לעולם: טקס זיכרון מרגש לאוהדי הפועל תל אביב שנערך ע"י מועדוני הכדורגל והכדורסל התקיים הערב בנוכחות 250 בני משפחות אוהדי הפועל שנפלו במערכות ישראל או נרצחו בפעולות האיבה, משפחות האוהדים והאוהדות שנרצחו בשבעה באוקטובר ומשפחות החטופים והחטופות.

מועדוני הכדורסל והכדורגל של הפועל תל אביב קיימו הערב (רביעי) טקס זיכרון משותף, אליו הגיעו כ-250 בני משפחות אוהדי הפועל שנפלו במערכות ישראל או נרצחו בפעולות האיבה, משפחות האוהדים והאוהדות שנרצחו בשבעה באוקטובר ומשפחות החטופים והחטופות.

הטקס, שהונחה על ידי אוהד הקבוצה דוד ליפשיץ, הועבר בשידור ישיר בעמודי היוטיוב של המועדונים והתקיים בנוכחותם של שחקני וצוותי קבוצות הבוגרים של המועדונים וקבוצת הנשים של מועדון הכדורגל.

אתי רז, אמו של עידן רז ז"ל נשאה דברים: "עידן שלי היה בגדוד 13. הוא היה מוציא גימלים בכדי להגיע למשחקים. את רוב המשכורת הצבאית שלי הוא הוציא על צעיפים ואביזרים של הפועל. גם במוצב שלו בפגה, רק חולצתו האדומה של הפועל תל אביב נשארה. אחרי ההלוויה, הגיעו אלפים לובשי אדום ששרו שלעולם לא תצעד לבד. הבנו ישר שיש לנו משפחה שמקיפה אותנו.
הבנו שמשפחה כן בוחרים. בפעם הראשונה עידן בחר בהפועל תל אביב, בפעם השנייה משפחת הפועל בחרה בנו".

אור שמש, אחיו של אלמוג שמש ז״ל דיבר: "להיות הפועל זה להיות חלק ממשפחה אדומה שתהיה איתך בשמח ובעצב. זה לצעוק לחרמש בנשיקה הצרפתית: ׳אתה גדול׳. זה לגזור קונפטי עם פומרנץ בוולפסון. זה לחבק את האחים של ירון שי כאילו הם אחים שלי מלידה. זה להגיע לשבעה של קמחי ולראות עשרות אלפי אדומים. זה להיות בלוויה של טל יפרח ולשמוע את כולם שרים ׳לעולם לא תצעד לבד׳״.

״השכול שלי הוא שכול שונה. אחי, סמ״ר ראשון אלמוג שמש, נפצע בגיל 20, בדרום לבנון והיה בקומה במשך 25 שנה. אלמוג נפטר בתאריך 24 ליולי 2023, אלמוג היה אלוף העולם בליפול ולקום כמו גדול. אדם אהוב, ביישן, יפה תואר. הוא הפסד עצום לעולם הזה".

עופר ינאי, בעלי מועדון הכדורסל: "אנו עושים טקס יחד עם כלל המועדונים כי מדובר באותה הקהילה. יום הזיכרון זה יום קדוש בעיניי. מה שמקדש אותו הוא זכרם של אהובנו ויקירנו שהיו ואינם. השנה יום הזיכרון צבוע בצבעים החזקים והמדממים של השבעה באוקטובר. יום נורא וקשה בו איבדנו עשרות מהקהילה של הפועל תל אביב. גם מי שאיבד את יקיריו בזמן אחר, יודע שליום הזיכרון אין משמעות לזמן. הכאב מורגש בצורה חדה תמיד. כשאתם מגיעים למגרש אתם צריכים להרגיש שאתם מגיעים עם ניצוץ מהנשמה של אהובכם שהיה אמור להיות יחד אתכם פה. כי בעזרת השם כשנחגוג, הם יהיו יחד איתנו".

עמית פסט, מנכ"ל מועדון הכדורגל: "בהפועל תל אביב תוכלו לראות באותו יציע את כלל הדתות והמגזרים. הדבר הזה לא פסח גם על משפחת השכול של הפועל תל אביב. לעולם לא תצעדי לבד. אחת השורות האלמותיות שכל אוהד אימץ לחיקו מהרגע הראשון שכף רגלו דרכה באצטדיון בלומפילד. מי זאת הפועל תל אביב אם לא אוהדיה? אם לא כל הפסיפס המיוחד הזה? משפחות יקרות, הקהילה הזו לא צריכה יום זיכרון כדי לצעוד אתכם. אנו מתחייבים שלעולם לא תצעדו לבד".

ראובן יבלונקה, אביו של החטוף, חנן יבלונקה, דיבר גם הוא אל הנוכחים: ״קודם כל אגיד למשפחות הנרצחים- שלא תדעו עוד צער. בקשר לחטופים, כואב לי שחנן לא יכול להיות איתנו פה. כל החדר שלו עומד כמו שהיה. כולו אדום. אני רק רוצה לקוות שחנן יהיה נוכח פה איתנו במשחק הבא ויוכל לעודד את הקבוצה. קורא לשחרור כל החטופים".

קפטן קבוצת הכדורגל, דן איינבינדר, אמר: ״זה מרגיש שאתם באים לכאן ואנחנו אלה שמחזקים אתכם, אני מקווה שתגיעו הביתה ואולי תבינו כמה זה אתם שמחזקים אותנו. יש לכולנו מטרות מקצועיות שונות, אבל בסופו של דבר יש לנו מטרה אחת משותפת, וזה לקחת את התמונה הזאת של המשפחות שיושבות כאן ולעשות אתכם מאושרים״.

קפטן קבוצת הכדורסל, בר טימור: "מאז המלחמה אני רואה הרבה פרצופים שיצא לי לפגוש. משפחות שאיבדו את היקרים להם מכל. אתם לא מבינים כמה אתם מחזקים אותנו. אנחנו באנו לתמוך בכם, ולחזק אתכם, אבל בכל מפגש אתכם התחזקנו בעצמנו. אחרי כל מפגש אתכם יצאנו מחוזקים יותר. אנחנו עושים את זה בשבילכם. נעשה הכל בשבילכם. למענכם. תמיד כאן אתכם".

קפטנית קבוצת כדורגל הנשים, אשרת עיני: "אנחנו מרוכזים בספורט ושומעים משפט אבסורדי לפני משחק חשוב כמו ׳מלחמה על החיים׳. אנחנו מבינים שכל דבר שאנחנו עושים הוא בעל משמעות אדירה. אנחנו מייצגים אנשים חשובים ויקרים, חלקם איתנו פה וחלקם לצערנו כבר אינם. יש לזה משמעות אדירה״.